News & gear by players, for players ★ Powered by Fivestar App ★ Grow The Game®
Early season college basketball tournaments

Best 2021-22 Early Season Men’s College Basketball Tournaments To Watch

College basketball feels like it’s forever away, but I promise it’ll be here soon enough. When it does return, you’ll need to know everything you can about the early season college basketball tournaments that will be plentiful in November and December.

There are tons of early season college basketball tournaments and events across the country, but you only have so much time. So we narrowed it down to a handful to make your viewing schedule a bit easier this year.

Best Early Season College Basketball Tournaments

Some of these tournaments include on-campus games that are played in conjunction with the event but don’t affect the tournaments themselves. Those contests will not be included in this early season college basketball tournaments watch guide.

Information for all early season college basketball tournaments have not been released, including game times and broadcast details. For those that are missing information, they will be updated as they come in.

All times Eastern.

Shriners Children’s Charleston Classic

When: Thu.-Fri. and Sun., Nov. 18-19 and 21

Where: Charleston, South Carolina (TD Arena)

Who: Boise State, Clemson, Elon, Marquette, Ole Miss, St. Bonaventure, Temple, West Virginia

Schedule

Bracket

Thu., Nov. 18 (Quarterfinals)

G1: St. Bonaventure vs Boise State – 2 p.m. (ESPN2)

G2: Clemson vs. Temple – 4:30 p.m. (ESPN2)

G3: Marquette vs. Ole Miss – 7 p.m. (ESPN2/U)

G4: Elon vs. West Virginia – 9:30 p.m. (ESPN2/U)

Fri., Nov. 19 (Semifinals/Consolation Semifinals)

G5: G1 Loser vs. G2 Loser – 12 p.m. (ESPN2/U)

G6: G1 Winner vs. G2 Winner – 2:30 p.m. (ESPN2/U)

G7: G3 Winner vs. G4 Winner – 7 p.m. (ESPN2)

G8: G3 Loser vs. G4 Loser – 9:30 p.m. (ESPN3)

Sun., Nov. 21 (Finals)

G9: G5 Loser vs. G8 Loser (7th/8th Place) – 10:30 a.m. (ESPNU)

G10: G5 Winner vs. G8 Winner (5th/6th Place) – 1 p.m. (ESPN2)

G11: G6 Loser vs. G7 Loser (3rd/4th Place) – 5 p.m. (ESPN2)

G12: G6 Winner vs. G7 Winner (Championship) – 7:30 p.m. (ESPN)

Myrtle Beach Invitational

When: Thu.-Fri. and Sun., Nov. 18-19 and 21

Where: Myrtle Beach, South Carolina (HTC Center)

Who: Davidson, East Carolina, Indiana State, New Mexico State, Oklahoma, Old Dominion, Penn, Utah State

Schedule

Bracket

Thu., Nov. 18 (Quarterfinals)

G1: Davidson vs. New Mexico State – 12 p.m. (ESPNU)

G2: Penn vs. Utah State – 2:30 p.m. (ESPNU)

G3: Oklahoma vs. East Carolina – 7 p.m. (ESPN2/U)

G4: Indiana State vs. Old Dominion – 9:30 p.m. (ESPN2/U)

Fri., Nov. 19 (Semifinals/Consolation Semifinals)

G5: G1 Winner vs. G2 Winner – 12 p.m. (ESPN2/U)

G6: G1 Loser vs. G2 Loser – 2:30 p.m. (ESPN2/U)

G7: G3 Winner vs. G4 Winner – 5 p.m. (ESPNU)

G8: G3 Loser vs. G4 Loser – 7:30 p.m. (ESPN2)

Sun., Nov. 21 (Finals)

G9: G6 Loser vs. G8 Loser (7th/8th Place) – 12:30 p.m. (ESPN News)

G10: G5 Winner vs. G7 Winner (Championship) – 3 p.m. (ESPN2)

G11: G6 Winner vs. G8 Winner (5th/6th Place) – 6 or 8:30 p.m. (ESPN2/U)

G12: G5 Loser vs. G7 Loser (3rd/4th Place) – 6 or 8:30 p.m. (ESPN2/U)

Roman Main Event

When: Fri. and Sun., Nov. 19 and 21

Where: Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)

Who: Arizona, Michigan, UNLV, Wichita State

Schedule

Fri., Nov. 19 (Semifinals)

G1: Arizona vs. Wichita State – 10 p.m. (ESPNU)

G2: Michigan vs. UNLV – 12:30 a.m., Nov. 20 (ESPN2)

Sun., Nov. 21 (Finals)

G3: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – 9:30 p.m. (ESPN)

G4: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – 12 a.m., Nov. 22 (ESPN2)

Hall of Fame Tip-Off

When: Sat.-Sun., Nov. 20-21

Where: Uncasville, Connecticut (Mohegan Sun Arena)

Who: North Carolina, Purdue, Tennessee, Villanova

Schedule

Semifinals (Sat., Nov. 20)

G1: Villanova vs. Tennessee – TBD

G2: Purdue vs. North Carolina – TBD

Finals (Sun., Nov. 21)

G3: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – TBD

G4: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – TBD

Maui Invitational

When: Mon.-Wed., Nov. 22-24

Where: Lahaina, Hawaii (Lahaina Civic Center)

Who: Butler, Chaminade, Houston, Notre Dame, Oregon, St. Mary’s, Texas A&M, Wisconsin

Schedule

Bracket

Mon., Nov. 22 (Quarterfinals)

G1: Texas A&M vs. Wisconsin – 2 p.m. (ESPN2)

G2: Butler vs. Houston – 4:30 p.m. (ESPN2)

G3: Oregon vs. Chaminade – 9 p.m. (ESPNU)

G4: St. Mary’s vs. Notre Dame – 11:30 p.m. (ESPN2)

Tue., Nov. 23 (Semifinals/Consolation Semifinals)

G5: G1 Loser vs. G2 Loser – 2:30 p.m. (ESPN)

G6: G1 Winner vs. G2 Winner – 5 p.m. (ESPN)

G7: G3 Winner vs. G4 Winner – 8 p.m. (ESPN)

G8: G3 Loser vs. G4 Loser – 10:30 p.m. (ESPN)

Wed., Nov. 24 (Finals)

G9: G6 Loser vs. G7 Loser (3rd/4th Place) – 2:30 p.m. (ESPN2)

G10: G6 Winner vs. G7 Winner (Championship) – 5 p.m. (ESPN)

G11: G5 Loser vs. G8 Loser (7th/8th Place) – 9 p.m. (ESPNU)

G12: G5 Winner vs. G8 Winner (5th/6th Place) – 11:30 p.m. (ESPN2)

Fort Myers Tip-Off

When: Mon.-Wed., Nov. 22-24

Where: Fort Myers, Florida (Suncoast Credit Union Arena)

Who: Beach Division: California, Florida, Ohio State, Seton Hall | Palms Division: Bowling Green, Milwaukee, Southern Utah, Yale

Schedule

Mon., Nov. 22 (Beach Division Semifinals)

G1: California vs. Florida – TBD (FS1)

G2: Ohio State vs. Seton Hall – TBD (FS1)

Tue., Nov. 23 (Palms Division Semifinals)

G3: Bowling Green vs. Milwaukee – TBD

G4: Southern Utah vs. Yale – TBD

Wed., Nov. 24 (Beach & Palms Divisions Finals)

G5: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – TBD (FS1)

G6: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – TBD (FS1)

G7: G3 Winner vs. G4 Winner (Championship) – TBD

G8: G3 Loser vs. G4 Loser (Consolation) – TBD

Legends Classic

When: Mon.-Tue., Nov. 22-23

Where: Newark, New Jersey (Prudential Center)

Who: Georgia, Northwestern, Providence, Virginia

Schedule

Mon., Nov. 22 (Semifinals)

G1: Virginia vs. Georgia – TBD

G2: Providence vs. Northwestern – TBD

Tue., Nov. 23 (Finals)

G3: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – TBD

G4: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – TBD

Hall of Fame Classic

When: Mon.-Tue., Nov. 22-23

Where: Kansas City, Missouri (T-Mobile Center)

Who: Arkansas, Cincinnati, Illinois, Kansas State

Schedule

Mon., Nov. 22 (Semifinals)

G1: Cincinnati vs. Illinois – 6:30 p.m. (ESPNU)

G2: Arkansas vs. Kansas State – 9 p.m. (ESPN2)

Tue., Nov. 23 (Finals)

G3: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – 7 p.m. (ESPN News)

G4: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – 9:30 p.m. (ESPN2)

Battle 4 Atlantis

When: Wed.-Fri., Nov. 24-26

Where: Paradise Island, The Bahamas (Imperial Arena)

Who: Arizona State, Auburn, Baylor, Connecticut, Loyola Chicago, Michigan State, Syracuse, VCU

Schedule

Wed., Nov. 24 (Quarterfinals)

G1: Michigan State vs. Loyola Chicago – 12 p.m. (ESPN)

G2: Auburn vs. Connecticut – 2:30 p.m. (ESPN)

G3: Syracuse vs. VCU – 5 p.m. (ESPN2)

G4: Baylor vs. Arizona State – 7:30 p.m. (ESPN2)

Thu., Nov. 25 (Semifinals/Consolation Semifinals)

G5: G1 Winner vs. G2 Winner – 12 p.m. (ESPN)

G6: G3 Winner vs. G4 Winner – 2:30 p.m. (ESPN/2)

G7: G1 Loser vs. G2 Loser – 5 p.m. (ESPN/2)

G8: G3 Loser vs. G4 Loser – 7:30 p.m. (ESPN2/U)

Fri., Nov. 26 (Finals)

G9: G5 Winner vs. G6 Winner (Championship) – 11 a.m. (ESPN)

G10: G5 Loser vs. G6 Loser (3rd/4th Place) – 1:30 p.m. (ESPN/2)

G11: G7 Winner vs. G8 Winner (5th/6th Place) – 4:30 p.m. (ESPN2/U)

G12: G7 Loser vs. G8 Loser (7th/8th Place) – 7 p.m. (ESPN2/U)

NIT Season Tip-Off

When: Wed. and Fri., Nov. 24 and 26

Where: Brooklyn, New York (Barclays Center)

Who: Iowa State, Memphis, Virginia Tech, Xavier

Schedule

Bracket

Wed., Nov. 24 (Semifinals)

G1: Xavier vs. Iowa State – 7 p.m. (ESPNU)

G2: Memphis vs. Virginia Tech – 9:30 p.m. (ESPN2)

Fri., Nov. 26 (Finals)

G3: G1 Loser vs G2 Loser (Consolation) – 7 p.m. (ESPN2/U/News)

G4: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – 9:30 p.m. (ESPN2)

ESPN Events Invitational

When: Thu.-Fri. and Sun., Nov. 25-26 and 28

Where: Lake Buena Vista, Florida (HP Field House at ESPN Wide World of Sports Complex)

Who: Alabama, Belmont, Dayton, Drake, Iona, Kansas, Miami (FL), North Texas

Schedule

Thu., Nov. 25 (Quarterfinals)

G1: Dayton vs. Miami (FL) – 12 p.m. (ESPN/2)

G2: North Texas vs. Kansas – 2:30 p.m. (ESPN/2)

G3: Alabama vs. Iona – 5 p.m. (ESPN/2)

G4: Belmont vs. Drake – 7:30 p.m. (ESPN2/U)

Fri., Nov. 26 (Semifinals/Consolation Semifinals)

G5: G1 Loser vs. G2 Loser – 11 a.m. (ESPN2)

G6: G1 Winner vs. G2 Winner – 1:30 p.m. (ESPN/2)

G7: G3 Loser vs. G4 Loser – 4:30 p.m. (ESPN2/U)

G8: G3 Winner vs. G4 Winner – 7 p.m. (ESPN2/U)

Sun., Nov. 28 (Finals)

G9: G5 Loser vs. G7 Loser (7th/8th Place) – TBD

G10: G5 Winner vs. G7 Winner (5th/6th Place) – TBD

G11: G6 Loser vs. G8 Loser (3rd/4th Place) – TBD

G12: G6 Winner vs. G8 Winner (Championship) – TBD

Wooden Legacy

When: Thu.-Fri., Nov. 25-26

Where: Anaheim, California (Anaheim Arena at Anaheim Convention Center)

Who: Georgetown, St. Joseph’s, San Diego State, USC

Schedule

Bracket

Thu., Nov. 25 (Semifinals)

G1: USC vs. St. Joseph’s – TBD

G2: Georgetown vs. San Diego State – TBD

Fri. Nov. 26 (Finals)

G3: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – 9 p.m. (ESPNU)

G4: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – 11:30 p.m. (ESPN2)

Bahamas Championship

When: Thu. and Sat., Nov. 25 and 27

Where: Nassau, The Bahamas (Baha Mar Convention Center)

Who: Louisville, Maryland, Mississippi State, Richmond

Schedule

Bracket

Thu., Nov. 25 (Semifinals)

G1: Louisville vs. Mississippi State – TBD

G2: Maryland vs. Richmond – TBD

Sat., Nov. 27 (Finals)

G3: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – TBD

G4: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – TBD

Emerald Coast Classic

When: Fri.-Sat., Nov. 26-27

Where: Niceville, Florida (Raider Arena)

Who: LSU, Oregon State, Penn State, Wake Forest

Schedule

Fri., Nov 26 (Semifinals)

G1: Penn State vs. LSU – 7 p.m. (TBD)

G2: Wake Forest vs. Oregon State – 9:30 p.m. (TBD)

Sat., Nov. 27 (Finals)

G3: G1 Loser vs. G2 Loser (Consolation) – 4 p.m. (TBD)

G4: G1 Winner vs. G2 Winner (Championship) – 7 p.m. (TBD)

Diamond Head Classic

When: Wed.-Thu. and Sat., Dec 22-23 and 25

Where: Honolulu, Hawaii (SimpliFi Arena at Stan Sheriff Center)

Who: BYU, Hawaii, Liberty, Northern Iowa, South Florida, Stanford, Vanderbilt, Wyoming

Schedule

Bracket

Wed., Dec. 22 (Quarterfinals)

G1: Liberty vs. Northern Iowa – 3 p.m. (ESPNU)

G2: Wyoming vs. Stanford – 5:30 p.m. (ESPNU)

G3: BYU vs. South Florida – TBD (ESPN2/U)

G4: Vanderbilt vs. Hawaii – TBD (ESPN2/U)

Thu., Dec. 23 (Semifinals/Consolation Semifinals)

G5: G1 Winner vs. G2 Winner – 4 p.m. (ESPN2)

G6: G1 Loser vs. G2 Loser – 6:30 p.m. (ESPNU)

G7: G3 Winner vs. G4 Winner – 10 p.m. or 12:30 a.m., Dec. 24 (ESPN2)

G8: G3 Loser vs. G4 Loser – 10 p.m. or 12:30 a.m., Dec. 24 (ESPN2)

Sat., Dec. 25 (Finals)

G9: G6 Loser vs. G8 Loser (7th/8th Place) – 1 p.m. or 3:30 p.m. (ESPNU)

G10: G6 Winner vs. G8 Winner (5th/6th Place) – 1 p.m. or 3:30 p.m. (ESPNU)

G11: G5 Loser vs. G7 Loser (3rd/4th Place) – 6:30 p.m. (ESPN2)

G12: G5 Winner vs. G7 Winner (Championship) – 9 p.m. (ESPN2)

Enjoy this story? Rate it now:

0 / 5 0

Your page rank:

Previous Article
Basketball writing opportunities looking for contributors

Want to Become a Basketball Writer? NBN Is Open for Contributors

Next Article
Best American basketball players overseas right now

Seven Best American Basketball Players Overseas Right Now

Total
1
Share