In 2020, TBT introduced sports back to the country for the first time in months, though the pandemic forced it to play behind closed doors with fewer teams that usual. But in 2021, TBT is back with a full schedule, 64 teams, and packed gymnasiums.
There will be four regions hosting games in the first, second, and third rounds of the tournament: Wichita, Kansas; Charleston, West Virginia; Columbus, Ohio; Peoria, Illinois. The quarterfinals, semifinals, and final will be played in Dayton, Ohio, at the University of Dayton Arena, with the TBT schedule placing the championship game on August 3.
TBT 2021 tips off Friday, July 16, so it’s time to check out the schedule and prepare yet again for one of the staples of summer basketball.
TBT Schedule 2021: How to Watch, Live Stream, Schedule, Bracket, Results
Friday, July 16
Wichita Region (Charles Koch Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
1 p.m. CST | Round of 64 | 11 Fort Worth Funk (TCU Alumni) – 70 | 6 Team Arkansas (Arkansas Alumni) – 74 | ESPN3 |
3 p.m. CST | Round of 64 | 10 Omaha Blue Crew (Creighton Alumni) – 60 | 7 Purple & Black (Kansas State Alumni) – 59 | ESPN3 |
6 p.m. CST | Round of 64 | 14 We Are D3 – 60 | 3 Team Challenge ALS – 67 | ESPN |
8 p.m. CST | Round of 64 | 15 Ex-Pats (Patriot League Alumni) – 53 | 2 AfterShocks (Wichita State Alumni) – 60 | ESPN2 |
Saturday, July 17
West Virginia Region (Charleston Coliseum)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. EST | Round of 64 | 14 Team DRC – 76 | 3 Herd That (Marshall Alumni) – 85 | ESPN |
2 p.m. EST | Round of 64 | 15 WoCo Showtime (Wofford Alumni) – 67 | 2 Best Virginia (West Virginia Alumni) – 70 | ESPN |
5 p.m. EST | Round of 64 | 11 Georgia Kingz – 64 | 6 Team 23 – 91 | ESPN3 |
7 p.m. EST | Round of 64 | 10 Bleed Virginia – 56 | 7 D2 – 68 | ESPN3 |
Wichita Region (Charles Koch Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. CST | Round of 64 | 12 Kimchi Express – 59 | 5 Florida TNT – 83 | ESPN3 |
2 p.m. CST | Round of 64 | 13 Mental Toughness (JCK Foundation) – 73 | 4 LA Cheaters (Drew League) – 76 | ESPN3 |
5 p.m. CST | Round of 64 | 16 NG Saints (Neumann Goretti) – 68 | 1 Eberlein Drive – 86 | ESPN3 |
7 p.m. CST | Round of 64 | 9 Stillwater Stars (Oklahoma State Alumni) – 84 | 8 The Enchantment (New Mexico Alumni) – 83 | ESPN3 |
Sunday, July 18
West Virginia Region (Charleston Coliseum)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. EST | Round of 64 | 12 Bucketneers (ETSU Alumni) – 77 | 5 War Ready (Auburn Alumni) – 50 | ESPN |
2 p.m. EST | Round of 64 | 13 HBCUnited – 52 | 4 Armored Athlete – 88 | ESPN3 |
5 p.m. EST | Round of 64 | 16 Founding Fathers (James Madison Alumni) – 77 | 1 Sideline Cancer – 80 | ESPN3 |
7 p.m. EST | Round of 64 | 9 Fort Wayne Champs – 72 | 8 PrimeTime Players – 61 | ESPN3 |
Wichita Region (Charles Koch Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
1 p.m. CST | Round of 32 | 6 Team Arkansas (Arkansas Alumni) – 63 | 3 Team Challenge ALS – 69 | ESPN3 |
3 p.m. CST | Round of 32 | 10 Omaha Blue Crew (Creighton Alumni) – 73 | 2 AfterShocks (Wichita State Alumni) – 76 | ESPN |
6 p.m. CST | Round of 32 | 5 Florida TNT – 92 | 4 LA Cheaters – 85 | ESPN3 |
8 p.m. CST | Round of 32 | 9 Stillwater Stars (Oklahoma State Alumni) – 67 | 1 Eberlein Drive – 119 | ESPN3 |
Monday, July 19
West Virginia Region (Charleston Coliseum)
Time | Round | Team | Team | Watch |
2 p.m. EST | Round of 32 | 12 Bucketneers (ETSU Alumni) – 79 | 4 Armored Athlete – 60 | ESPN3 |
4 p.m. EST | Round of 32 | 9 Fort Wayne Champs – 71 | 1 Sideline Cancer – 92 | ESPN3 |
7 p.m. EST | Round of 32 | 6 Team 23 – 74 | 3 Herd That (Marshall Alumni) – 71 | ESPN2 |
9 p.m. EST | Round of 32 | 7 D2 – 51 | 2 Best Virginia (West Virginia Alumni) – 63 | ESPN2 |
Tuesday, July 20
Wichita Region (Charles Koch Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
6 p.m. CST | Round of 16 | 5 Florida TNT – 74 | 1 Eberlein Drive – 67 | ESPN2 |
8 p.m. CST | Round of 16 | 3 Team Challenge ALS – 65 | 2 AfterShocks (Wichita State Alumni) – 69 | ESPN |
Wednesday, July 21
West Virginia Region (Charleston Coliseum)
Time | Round | Team | Team | Watch |
7 p.m. EST | Round of 16 | 12 Bucketneers (ETSU Alumni) – 57 | 1 Sideline Cancer – 58 | ESPN3 |
9 p.m. EST | Round of 16 | 6 Team 23 – 75 | 2 Best Virginia (West Virginia Alumni) – 67 | ESPN3 |
Friday, July 23
Columbus Region (Covelli Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
2 p.m. EST | Round of 64 | 12 The Region – 71 | 5 The Money Team – 86 | ESPN |
4 p.m. EST | Round of 64 | 13 Brown & White (St. Bonaventure Alumni) – 56 | 4 Team Hines – 67 | ESPN3 |
7 p.m. EST | Round of 64 | 9 Ballinteers (Tennessee Alumni) – 74 | 8 Men of Mackey (Purdue Alumni) – 83 | ESPN |
9 p.m. EST | Round of 64 | 16 Mid American Unity – 65 | 1 Carmen’s Crew (Ohio State Alumni) – 77 | ESPN |
Saturday, July 24
Illinois Region (Peoria Civic Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. CST | Round of 64 | 14 Forces of Seoul – 53 | 3 Boeheim’s Army (Syracuse Alumni) – 65 | ESPN |
2 p.m. CST | Round of 64 | 15 Jackson TN Underdawgs – 64 | 2 House of ‘Paign (Illinois Alumni) – 58 | ESPN |
5 p.m. CST | Round of 64 | 11 Team HEARTFIRE – 78 | 6 The Overlooked (Murray State Alumni) – 65 | ESPN3 |
7 p.m. CST | Round of 64 | 10 Chicago Hoopville Warriors – 73 | 7 Always a Brave (Bradley Alumni) – 75 | ESPN3 |
Columbus Region (Covelli Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
1 p.m. EST | Round of 64 | 10 Category 5 (Miami Alumni) – 74 | 7 Wolf Blood (NC State Alumni) – 65 | ESPN3 |
3 p.m. EST | Round of 64 | 15 BC Vahakni City – 44 | 2 Red Scare (Dayton Alumni) – 88 | ESPN3 |
6 p.m. EST | Round of 64 | 11 The Nerd Team – 82 | 6 Blue Collar U (Buffalo Alumni) – 88 | ESPN2 |
8 p.m. EST | Round of 64 | 14 Ohio 1804 (Ohio Alumni) – 67 | 3 Zip Em Up (Xavier Alumni) – 91 | ESPN2 |
Sunday, July 25
Illinois Region (Peoria Civic Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. CST | Round of 64 | 12 SCD Hoops – 48 | 5 Autism Army – 76 | ESPN3 |
2 p.m. CST | Round of 64 | 13 Peoria All-Stars – 73 | 4 Always Us (Oregon Alumni) – 79 | ESPN3 |
5 p.m. CST | Round of 64 | 16 B1 Ballers – 66 | 1 Golden Eagles (Marquette Alumni) – 94 | ESPN3 |
7 p.m. CST | Round of 64 | 9 Playing for Jimmy V (V Foundation) – 78 | 8 Team Brotherly Love – 46 | ESPN3 |
Columbus Region (Covelli Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
2 p.m. EST | Round of 32 | 10 Category 5 (Miami Alumni) – 76 | 2 Red Scare (Dayton Alumni) – 69 | ESPN |
4 p.m. EST | Round of 32 | 8 Men of Mackey (Purdue Alumni) – 69 | 1 Carmen’s Crew (Ohio State Alumni) – 80 | ESPN |
7 p.m. EST | Round of 32 | 5 The Money Team – 93 | 4 Team Hines – 76 | ESPN3 |
9 p.m. EST | Round of 32 | 6 Blue Collar U (Buffalo Alumni) – 93 | 3 Zip ‘Em Up (Xavier Alumni) – 83 | ESPN3 |
Monday, July 26
Illinois Region (Peoria Civic Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
1 p.m. CST | Round of 32 | 5 Autism Army – 76 | 4 Always Us (Oregon Alumni) – 71 | ESPN3 |
3 p.m. CST | Round of 32 | 9 Playing for Jimmy V (V Foundation) – 64 | 1 Golden Eagles (Marquette Alumni) – 71 | ESPN3 |
6 p.m. CST | Round of 32 | 11 Team HEARTFIRE – 62 | 3 Boeheim’s Army (Syracuse Alumni) – 68 | ESPN2 |
8 p.m. CST | Round of 32 | 15 Jackson TN UnderDawgs – 50 | 7 Always a Brave (Bradley Alumni) – 70 | ESPN2 |
Tuesday, July 27
Columbus Region (Covelli Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
7 p.m. EST | Round of 16 | 10 Category 5 (Miami Alumni) – 61 | 6 Blue Collar U (Buffalo Alumni) – 78 | ESPN |
9 p.m. EST | Round of 16 | 5 The Money Team – 91 | 1 Carmen’s Crew (Ohio State Alumni) – 89 | ESPN |
Wednesday, July 28
Illinois Region (Peoria Civic Center)
Time | Round | Team | Team | Watch |
6 p.m. CST | Round of 16 | 5 Autism Army – 75 | 1 Golden Eagles (Marquette Alumni) – 88 | ESPN2 |
8 p.m. CST | Round of 16 | 7 Always a Brave (Bradley Alumni) – 54 | 3 Boeheim’s Army (Syracuse Alumni) – 69 | ESPN2 |
Saturday, July 31
Dayton, TBT Championship Week (University of Dayton Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. EST | Quarterfinals | 5 Florida TNT – 92 | 2 AfterShocks (Wichita State Alumni) – 63 | ESPN |
2 p.m. EST | Quarterfinals | 3 Boeheim’s Army (Syracuse Alumni) – 73 | 1 Golden Eagles (Marquette Alumni) – 69 | ESPN |
7 p.m. EST | Quarterfinals | 6 Team 23 – 78 | 1 Sideline Cancer – 71 | ESPN2 |
9 p.m. EST | Quarterfinals | 6 Blue Collar U (Buffalo Alumni) – 84 | 5 The Money Team – 81 | ESPN2 |
Sunday, August 1
Dayton, TBT Championship Week (University of Dayton Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
12 p.m. EST | Semifinals | 5 Florida TNT – 64 | 3 Boeheim’s Army (Syracuse Alumni) – 66 | ESPN |
2 p.m. EST | TBT 33-Point Contest | Winner: Omar Strong (B1 Ballers) | ESPN | |
2:30 p.m. EST | Semifinals | 6 Team 23 – 78 | 6 Blue Collar U (Buffalo Alumni) – 62 | ESPN |
Tuesday, August 3
Dayton, TBT Championship Week (University of Dayton Arena)
Time | Round | Team | Team | Watch |
9 p.m. EST | Championship | 6 Team 23 – 67 | 3 Boeheim’s Army (Syracuse Alumni) – 69 | ESPN |
We’ll regularly update the results in our TBT 2021 schedule and provide coverage of the event remotely and in person. Welcome back to The Basketball Tournament!