Weekly Watch Guide: March 11-17

weekly watch guide

All the NBA, DI Men’s and Women’s, FIBA, and other various games, every week, that you can watch online or on TV. We put it all in one place, every Monday, to make your life a little easier.

NBN’S TOP PICKS

Here are the games we’re most excited for this week:

NBA – Golden State at Houston (Wednesday at 9:30 p.m. on ESPN)

Houston has won eight in a row heading into the week, and Golden State is the current dynasty ruling the NBA. The two teams met in the Western Conference Finals last year, and we could see a repeat in 2019. How can you ignore a game between the two this late in the season?

MCBB & WBB – ALL OF THEM

This is the best time of the year for college basketball, men’s and women’s. You can’t go wrong any single one of these conference tournaments. It’s impossible to choose only a handful of games to focus on. Watch them, watch them all. Enjoy the precursor to the sporting world’s cream of the crop competition.

Streams can be found at the following links:

SCHEDULE

All times in Eastern Standard Time.

NBA

Monday, March 11

Toronto at Cleveland (7 p.m., NBATV)

Charlotte at Houston (8 p.m., NBATV)

Boston at LA Clippers (10:30 p.m., NBATV)

Tuesday, March 12

San Antonio at Dallas (8 p.m., TNT)

Minnesota at Denver (10:30 p.m., TNT)

Wednesday, March 13

Brooklyn at Oklahoma City (7 p.m., ESPN)

Golden State at Houston (9:30 p.m., ESPN)

Thursday, March 14

LA Lakers at Toronto (8 p.m., TNT)

Dallas at Denver (10:30 p.m., TNT)

Friday, March 15

Milwaukee at Miami (8 p.m., NBATV)

Chicago at LA Clippers (10:30 p.m., NBATV)

Saturday, March 16

Golden State at Oklahoma City (8:30 p.m., ABC)

Sunday, March 17

Philadelphia at Milwaukee (3:30 p.m., ABC)

MInnesota at Houston (9 p.m., ESPN)

MEN’S COLLEGE BASKETBALL (DIVISION I)

Monday, March 11

CAA Semifinal, Teams TBD (6 p.m., CBSSN)

MEAC 1st Rd, 11 Delaware State vs 6 Savannah State (6 p.m., FloHoops)

Horizon Semifinal, 4 Green Bay vs 1 Wright State (7 p.m., ESPNU)

MAC 1st Rd, 12 Western Michigan at 5 Central Michigan (7 p.m., ESPN+)

MAC 1st Rd, 11 Ball State at 6 Eastern Michigan, (7 p.m., ESPN+)

SoCon Final, Teams TBD (7 p.m., ESPN)

Summit Semifinal, 8 Western Illinois vs Team TBD (7 p.m., ESPN+)

MAC 1st Rd, 9 Miami (OH) at 8 Akron (8 p.m., ESPN+)

CAA Semifinal, Teams TBD (8:30 p.m., CBSSN)

MAC 1st Rd, 10 Ohio at 7 Northern Illinois (9 p.m., ESPN+)

WCC Semifinal, 8 Pepperdine vs 1 Gonzaga (9 p.m., ESPN)

MAAC Final, Teams TBD (9 p.m., ESPN2)

Horizon Semifinal, 3 Oakland vs 2 Northern Kentucky (9:30 p.m., ESPNU)

Summit Semifinal, Team TBD vs 2 Nebraska Omaha (9:30 p.m., ESPN+)

WCC Semifinal, 7 San Diego vs 2 St. Mary’s (11:30 p.m., ESPN2)

Tuesday, March 12

AmEast Semifinal, 7 Binghamton at 1 Vermont (TBD, ESPN+)

AmEast Semifinal, 4 Hartford at 3 UMBC (TBD, ESPN+)

SWAC Quarterfinal, 8 Alcorn State at 1 Prairie View A&M (TBD)

SWAC Quarterfinal, 5 Arkansas Pine Bluff at 4 Grambling State (TBD)

SWAC Quarterfinal, 7 Southern at 2 Texas Southern (TBD)

SWAC Quarterfinal, 6 Alabama State at 3 Jackson State (TBD)

ACC 1st Rd, 13 Wake Forest vs 12 Miami (FL) (12 p.m., ESPN)

Sun Belt 1st Rd, 9 Arkansas State at 8 South Alabama (12 p.m., ESPN+)

Sun Belt 1st Rd, 10 Appalachian State at 7 Louisiana Monroe (12 p.m., ESPN+)

ACC 1st Rd, 15 Notre Dame vs 10 Georgia Tech (2 p.m., ESPN)

MEAC 1st Rd, 9 South Carolina State vs 8 UMES (6 p.m., FloHoops)

ACC 1st Rd, 14 Pittsburgh vs 11 Boston College (7 p.m., ESPNU)

CAA Final, Teams TBD (7 p.m., CBSSN)

Horizon Final, Teams TBD (7 p.m., ESPN)

NEC Final, Teams TBD (7 p.m., ESPN2)

MEAC 1st Rd, 10 Morgan State vs 7 Coppin State (8:30 p.m., FloHoops)

Summit Final, Teams TBD (9 p.m., ESPN2)

WCC Final, Teams TBD (9 p.m., ESPN)

Wednesday, March 13

Big Sky 1st Rd, 9 Sacramento State vs 8 Northern Arizona (11:30 a.m., WatchBigSky.com)

ACC 2nd Rd, 9 Clemson vs 8 North Carolina State (12 p.m., ESPN)

A-10 1st Rd, 13 Massachusetts vs 12 George Washington (1 p.m., ESPN+)

ACC 2nd Rd, Team TBD vs 5 Virginia Tech (2 p.m., ESPN)

Big Sky 1st Rd, 10 Idaho State vs 7 Southern Utah (2 p.m., WatchBigSky.com)

MWC 1st Rd, 9 Colorado State vs 8 Boise State (2 p.m., Stadium on Facebook)

Pac-12 1st Rd, 9 Arizona vs 8 USC (3 p.m., PACN)

A-10 1st Rd, 14 Fordham vs 11 Richmond (3:30 p.m., ESPN+)

Big Sky 1st Rd, 11 Idaho vs 6 Montana State (4:30 p.m., WatchBigSky.com)

MWC 1st Rd, 10 Wyoming vs 7 New Mexico (4:30 p.m., Stadium on Facebook)

Pac-12 1st Rd, 12 California vs 5 Colorado (5:30 p.m., PACN)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Norfolk State (6 p.m., FloHoops)

Southland 1st Rd, 8 Houston Baptist vs 5 Lamar (6 p.m., ESPN+)

Big Ten 1st Rd, Teams TBD (6:30 p.m., BTN)

ACC 2nd Rd, Team TBD vs 7 Louisville (7 p.m., ESPN2)

Big East 1st Rd, 9 Butler vs 8 Providence (7 p.m., FS1)

Big 12 1st Rd, 9 Oklahoma State vs 8 TCU (7 p.m., ESPNU)

C-USA 1st Rd, 9 FAU vs 8 Louisiana Tech (7 p.m., ESPN+)

MWC 1st Rd, 11 San Jose State vs 6 Air Force (7 p.m., Stadium on Facebook)

SEC 1st Rd, 13 Georgia vs 12 Missouri (7 p.m., SECN)

C-USA 1st Rd, 12 Middle Tennessee vs 5 UAB (7:30 p.m., ESPN+)

Patriot Final, Teams TBD (7:30 p.m., CBSSN)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 2 North Carolina A&T (8 p.m., FloHoops)

Southland 1st Rd, 7 Central Arkansas vs 6 Texas A&M-Corpus Christi (8:30 p.m., ESPN+)

ACC 2nd Rd, Team TBD vs 8 Syracuse (9 p.m., ESPN2)

Big Ten 1st Rd, Teams TBD (9 p.m., BTN)

Big 12 1st Rd, 10 West Virginia vs 7 Oklahoma (9 p.m., ESPNU)

Pac-12 1st Rd, 10 Stanford vs 7 UCLA (9 p.m., PACN)

Big East 1st Rd, 10 DePaul vs 7 St. John’s (9:30 p.m., FS1)

C-USA 1st Rd, 10 North Texas vs 7 FIU (9:30 p.m., ESPN+)

SEC 1st Rd, 14 Vanderbilt vs 11 Texas A&M (9:30 p.m., SECN)

C-USA 1st Rd, 11 Rice vs 6 Marshall (10 p.m., ESPN+)

Pac-12 1st Rd, 11 Washington State vs 6 Oregon (11:30 p.m., PACN)

Thursday, March 14

A-10 2nd Rd, 9 La Salle vs 8 Richmond (12 p.m., NBCSN)

Big East Quarterfinal, Team TBD vs 1 Villanova (12 p.m., FS1)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Buffalo (12 p.m., ESPN+)

ACC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Virginia (12:30 p.m., ESPN)

Big 12 Quarterfinal, 5 Iowa State vs 4 Baylor (12:30 p.m., ESPN2)

Big Ten 2nd Rd, Teams TBD (12:30 p.m., BTN)

SEC 2nd Rd, 9 Arkansas vs 8 Florida (1 p.m., SECN)

AAC 1st Rd, Teams TBD (2 p.m., ESPNU)

Big Sky Quarterfinal, Team TBD vs 1 Montana (2 p.m., WatchBigSky.com)

A-10 2nd Rd, Team TBD vs 5 George Mason (2:30 p.m., NBCSN)

ACC Quarterfinal, Team TBD vs 4 Florida State (2:30 p.m., ESPN)

Big 12 Quarterfinal, Team TBD vs 1 Kansas State (2:30 p.m., ESPN2)

Big East Quarterfinal, 5 Creighton vs 4 Xavier (2:30 p.m., FS1)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 4 Kent State (2:30 p.m., ESPN+)

Big Ten 2nd Rd, Teams TBD (3 p.m., BTN)

Big West Quarterfinal, 7 CSUN vs 2 UCSB (3 p.m., ESPN3)

MWC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Nevada (3 p.m., CBSSN)

Pac-12 Quarterfinal, Team TBD vs 1 Washington (3 p.m., PACN)

WAC Quarterfinal, 8 Chicago State vs 1 New Mexico State (3 p.m., ESPN+)

SEC 2nd Rd, Team TBD vs 5 Auburn (3:30 p.m., SECN)

AAC 1st Rd, Teams TBD (4 p.m., ESPNU)

Big Sky Quarterfinal, 5 Portland State vs 4 Weber State (4:30 p.m., WatchBigSky.com)

Big West Quarterfinal, 6 UC Davis vs 3 Cal State Fullerton (5:30 p.m., ESPN3)

MWC Quarterfinal, 5 UNLV vs 4 San Diego State (5:30 p.m., CBSSN)

Pac-12 Quarterfinal, Team TBD vs 4 Oregon State (5:30 p.m., PACN)

WAC Quarterfinal, 5 CSU Bakersfield vs 4 UT Rio Grande Valley (5:30 p.m., ESPN+)

A-10 2nd Rd, 10 St. Joseph’s vs 7 Duquesne (6 p.m., NBCSN)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 3 North Carolina Central (6 p.m., FloHoops)

Southland Quarterfinal, Team TBD vs 4 New Orleans (6 p.m., ESPN+)

Sun Belt 2nd Rd, Team TBD vs 5 Louisiana Lafayette (6 p.m., ESPN+)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 2 Toledo (6:30 p.m., ESPN+)

ACC Quarterfinal, Team TBD vs 2 North Carolina (7 p.m., ESPN)

Big 12 Quarterfinal, Team TBD vs 2 Texas Tech (7 p.m., ESPN2)

Big East Quarterfinal, Team TBD vs 2 Marquette (7 p.m., FS1)

Big Ten 2nd Rd, Teams TBD (7 p.m., BTN)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 1 Old Dominion (7 p.m., Stadium)

SEC 2nd Rd, 10 Alabama vs 7 Ole Miss (7 p.m., SECN)

Big Sky Quarterfinal, Team TBD vs 2 Northern Colorado (7:30 p.m., WatchBigSky.com)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 4 UTSA (7:30 p.m., Stadium)

A-10 2nd Rd, Team TBD vs 6 Saint Louis (8 p.m., NBCSN)

MEAC Quarterfinal, 5 Bethune-Cookman vs 4 Howard (8 p.m., FloHoops)

Southland Quarterfinal, Team TBD vs 3 Southeastern Louisiana (8:30 p.m., ESPN+)

Sun Belt 2nd Rd, Team TBD vs 6 Coastal Carolina (8:30 p.m., ESPN+)

AAC 1st Rd, Teams TBD (9 p.m., ESPNU)

ACC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Duke (9 p.m., ESPN)

Big 12 Quarterfinal, 6 Texas vs 3 Kansas (9 p.m., ESPN2)

Big West Quarterfinal, 8 UC Riverside vs 1 UC Irvine (9 p.m., ESPN3)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Bowling Green (9 p.m., ESPN+)

MWC Quarterfinal, Team TBD vs 2 Utah State (9 p.m., CBSSN)

Pac-12 Quarterfinal, Team TBD vs 2 Arizona State (9 p.m., PACN)

WAC Quarterfinal, 7 UMKC vs 2 Utah Valley (9 p.m., ESPN+)

Big East Quarterfinal, 6 Georgetown vs 3 Seton Hall (9:30 p.m., FS1)

Big Ten 2nd Rd, Teams TBD (9:30 p.m., BTN)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 2 Western Kentucky (9:30 p.m., Stadium)

SEC 2nd Rd, Team TBD vs 6 Mississippi State (9:30 p.m., SECN)

Big Sky Quarterfinal, Team TBD vs 3 Eastern Washington (10 p.m., WatchBigSky.com)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 3 Southern Miss (10 p.m., Stadium)

AAC 1st Rd, Teams TBD (11 p.m., ESPNU)

Big West Quarterfinal, 5 Long Beach State vs 4 Hawaii (11:30 p.m., ESPN3)

MWC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Fresno State (11:30 p.m., CBSSN)

Pac-12 Quarterfinal, Team TBD vs 3 Utah (11:30 p.m., PACN)

WAC Quarterfinal, 6 Seattle vs 3 Grand Canyon (11:30 p.m., ESPN+)

Friday, March 15

AAC Quarterfinal, Teams TBD (12 p.m., ESPN2)

A-10 Quarterfinal, Team TBD vs 1 VCU (12 p.m., NBCSN)

Big West Semifinal, Teams TBD (12 p.m., ESPNU)

Big Ten Quarterfinal, Teams TBD (12:30 p.m., BTN)

SEC Quarterfinal, Team TBD vs 1 LSU (1 p.m., ESPN)

C-USA Semifinal, Teams TBD (1:30 p.m., CBSSN)

AAC Quarterfinal, Teams TBD (2 p.m., ESPN2)

A-10 Quarterfinal, Team TBD vs 4 St. Bonaventure (2:30 p.m., NBCSN)

Big Ten Quarterfinal, Teams TBD (3 p.m., BTN)

SEC Quarterfinal, Team TBD vs 4 South Carolina (3:30 p.m., ESPN)

SWAC Semifinal, Teams TBD (3:30 p.m., ESPN3)

C-USA Semifinal, Teams TBD (4 p.m., CBSSN)

A-10 Quarterfinal, Team TBD vs 2 Davidson (6 p.m., NBCSN)

MEAC Semifinal, Teams TBD (6 p.m., FloHoops)

Southland Semifinal, Team TBD vs 1 Sam Houston State (6 p.m., ESPN+)

Sun Belt Quarterfinal, Team TBD vs 4 Texas State (6 p.m., ESPN+)

Big East Semifinal, Teams TBD (6:30 p.m., FS1)

MAC Semifinal, Teams TBD (6:30 p.m., CBSSN)

AAC Quarterfinal, Teams TBD (7 p.m., ESPNU)

ACC Semifinal, Teams TBD (7 p.m., ESPN/2)

Big 12 Semifinal, Teams TBD (7 p.m., ESPN/2)

Big Ten Quarterfinal, Teams TBD (7 p.m., BTN)

SEC Quarterfinal, Team TBD vs 2 Kentucky (7 p.m., SECN)

Big Sky Semifinal, Teams TBD (7:30 p.m., WatchBigSky.com)

A-10 Quarterfinal, Team TBD vs 3 Dayton (8:30 p.m., NBCSN)

MEAC Semifinal, Teams TBD (8:30 p.m., FloHoops)

Southland Semifinal, Team TBD vs 2 Abilene Christian (8:30 p.m., ESPN+)

Sun Belt Quarterfinal, Team TBD vs 3 Georgia Southern (8:30 p.m., ESPN+)

AAC Quarterfinal, Teams TBD (9 p.m., ESPNU)

ACC Semifinal, Teams TBD (9 p.m., ESPN/2)

Big 12 Semifinal, Teams TBD (9 p.m., ESPN/2)

Big East Semifinal, Teams TBD (9 p.m., FS1)

MAC Semifinal, Teams TBD (9 p.m., CBSSports.com)

MWC Semifinal, Teams TBD (9 p.m., CBSSN)

Pac-12 Semifinal, Teams TBD (9 p.m., PACN)

WAC Semifinal, Teams TBD (9 p.m., ESPN+)

Big Ten Quarterfinal, Teams TBD (9:30 p.m., BTN)

Big West Semifinal, Teams TBD (9:30 p.m., ESPNU)

SEC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Tennessee (9:30 p.m., SECN)

SWAC Semifinal, Teams TBD (9:30 p.m., ESPN3)

Big Sky Semifinal, Teams TBD (10 p.m., WatchBigSky.com)

MWC Semifinal, Teams TBD (11:30 p.m., CBSSN)

Pac-12 Semifinal, Teams TBD (11:30 p.m., ESPN)

WAC Semifinal, Teams TBD (11:30 p.m., ESPN+)

Saturday, March 16

AmEast Final, Teams TBD (11 a.m., ESPN2)

Ivy Semifinal, Teams TBD (12:30 p.m., ESPNU)

A-10 Semifinal, Teams TBD (1 p.m., CBSSN)

Big Ten Semifinal, Teams TBD (1 p.m., CBS)

MEAC Final, Teams TBD (1 p.m., ESPN2)

SEC Semifinal, Teams TBD (1 p.m., ESPN)

AAC Semifinal, Teams TBD (3 p.m., ESPN2)

Ivy Semifinal, 3 Princeton vs 2 Yale (3 p.m., ESPNU)

A-10 Semifinal, Teams TBD (3:30 p.m., CBSSN)

Big Ten Semifinal, Teams TBD (3:30 p.m., CBS)

SEC Semifinal, Teams TBD (3:30 p.m., ESPN)

Sun Belt Semifinal, Team TBD vs 1 Georgia State (4 p.m., ESPN+)

AAC Semifinal, Teams TBD (5:30 p.m., ESPN2)

Big 12 Final, Teams TBD (6 p.m., ESPN)

MWC Final, Teams TBD (6 p.m., CBS)

SWAC Final, Teams TBD (6 p.m., ESPNU)

Big East Final, Teams TBD (6:30 p.m., FOX)

Sun Belt Semifinal, Team TBD vs 2 UT Arlington (6:30 p.m., ESPN+)

MAC Final, Teams TBD (7:30 p.m., ESPN2)

Big Sky Final, Teams TBD (8 p.m., ESPNU)

ACC Final, Teams TBD (8:30 p.m., ESPN)

C-USA Final, Teams TBD (8:30 p.m., CBSSN)

Southland Final, Teams TBD (9:30 p.m., ESPN2)

Pac-12 Final, Teams TBD (10:30 p.m., ESPN)

WAC Final, Teams TBD (10:30 p.m., ESPNU)

Big West Final, Teams TBD (12 a.m., ESPN2)

Sunday, March 17

Ivy Final, Teams TBD (12 p.m., ESPN2)

SEC Final, Teams TBD (1 p.m., ESPN)

A-10 Final, Teams TBD (1 p.m., CBS)

Sun Belt Final, Teams TBD (2 p.m., ESPN2)

AAC Final, Teams TBD (3:15 p.m., ESPN)

Big Ten Final, Teams TBD (3:30 p.m., CBS)

Selection Show (6 p.m., CBS)

NIT Selection Show (TBD, TBD)

WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL (DIVISION I)

Monday, March 11

Horizon Semifinal, 4 IUPUI vs 1 Wright State (1 p.m., ESPN+)

MEAC 1st Rd, 12 Florida A&M vs 5 Howard (1 p.m., FloHoops)

Summit Semifinal, Team TBD vs 1 South Dakota State (1 p.m., ESPN+)

MAAC Final, Team TBD vs 1 Quinnipiac (2:30 p.m., ESPNU)

MWC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Boise State (3 p.m., TBD)

WCC Semifinal, 4 St. Mary’s vs 1 Gonzaga (3 p.m., theW.tv)

Horizon Semifinal, 3 Youngstown State vs 2 Green Bay (3:30 p.m., ESPN+)

MEAC 1st Rd, 11 Coppin State vs 6 Morgan State (3:30 p.m., FloHoops)

Summit Semifinal, Team TBD vs 2 South Dakota (3:30 p.m., ESPN+)

Big East Semifinal, Teams TBD (4 p.m., FS1)

Big Sky 1st Rd, 9 Sacramento State vs 8 Northern Arizona (4:30 p.m., TBD)

MAC 1st Rd, 9 Eastern Michigan at Akron (5 p.m., ESPN+)

WCC Semifinal, 3 Pepperdine vs 2 BYU (5 p.m., theW.tv)

MWC Quarterfinal, 5 UNLV vs 4 Fresno State (5:30 p.m., TBD)

NEC Quarterfinal, 7 Wagner at 2 Sacred Heart (6 p.m., NEC Front Row)

Patriot Quarterfinal, 8 Loyola (MD) at 1 Bucknell (6 p.m., PLN)

Patriot Quarterfinal, 6 Colgate at 3 Lehigh (6 p.m., PLN)

Big East Semifinal, Teams TBD (6:30 p.m., FS1)

MAC 1st Rd, 10 Western Michigan at 7 Northern Illinois (6:30 p.m., ESPN+)

AAC Final, Teams TBD (7 p.m., ESPN2)

MAC 1st Rd, 12 Bowling Green at 5 Kent State (7 p.m., ESPN+)

MAC 1st Rd, 11 Ball State at 6 Toledo (7 p.m., ESPN+)

NEC Quarterfinal, 8 Fairleigh Dickinson at 1 Robert Morris (7 p.m., NEC Front Row)

NEC Quarterfinal, 6 Mount St. Mary’s at 3 St. Francis (NY) (7 p.m., NEC Front Row)

NEC Quarterfinal, 5 Bryant at 4 St. Francis (PA) (7 p.m., NEC Front Row)

Patriot Quarterfinal, 5 Holy Cross at 4 Boston University (7 p.m., PLN)

Patriot Quarterfinal, 10 Lafayette at 2 American (7 p.m., PLN)

Sun Belt 1st Rd, 9 Arkansas State at 8 Coastal Carolina (7 p.m., ESPN+)

Big Sky 1st Rd, 10 Southern Utah vs 7 Montana (7:30 p.m., TBD)

Sun Belt 1st Rd, 10 Louisiana Lafayette at 7 South Alabama (8 p.m., ESPN+)

Big 12 Final, Teams TBD (9 p.m., FS1)

MWC Quarterfinal, Team TBD vs 2 New Mexico (9 p.m., TBD)

Big Sky 1st Rd, 11 Weber State vs 6 Eastern Washington (10 p.m., TBD)

MWC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Wyoming (11:30 p.m., TBD)

Tuesday, March 12

Horizon Final, Teams TBD (12 p.m., ESPNU)

MEAC 1st Rd, 9 North Carolina Central vs 8 Delaware State (1 p.m., FloHoops)

Big Sky Quarterfinal, Team TBD vs 1 Idaho (2 p.m., TBD)

Summit Final, Teams TBD (2 p.m., ESPNU)

MEAC 1st Rd, 10 Savannah State vs 7 South Carolina State (3:30 p.m., FloHoops)

WCC Final, Teams TBD (4 p.m., ESPNU)

Big Sky Quarterfinal, 5 Montana State vs 4 Portland State (4:30 p.m., TBD)

Big South 1st Rd, 9 Presbyterian at Winthrop (7 p.m., ESPN3)

Big South 1st Rd, 10 South Carolina Upstate at 7 Charleston Southern (7 p.m., ESPN3)

Big Sky Quarterfinal, Team TBD vs 2 Northern Colorado (7:30 p.m., TBD)

Big East Final, Teams TBD (8 p.m., FS1)

Big West 1st Rd, 8 UCSB vs 5 UC Irvine (9 p.m., ESPN3)

MWC Semifinal, Teams TBD (9 p.m., TBD)

Big Sky Quarterfinal, Team TBD vs 3 Idaho State (10 p.m., TBD)

Big West 1st Rd, 7 Long Beach State vs 6 Cal State Fullerton (11:30 p.m., ESPN3)

MWC Semifinal, Teams TBD (11:30 p.m., TBD)

Wednesday, March 13

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 2 Ohio (TBD, ESPN+)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Miami (OH) (TBD, ESPN+)

CAA 1st Rd, 9 Hofstra vs 8 Elon (12 p.m., TBD)

C-USA 1st Rd, 9 North Texas vs 8 Southern Miss (12 p.m., ESPN+)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Central Michigan (12 p.m., ESPN+)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 1 North Carolina A&T (12 p.m., FloHoops)

C-USA 1st Rd, 12 FAU vs 5 Old Dominion (12:30 p.m., ESPN+)

Sun Belt 2nd Rd, Team TBD vs 5 Appalachian State (12:30 p.m., ESPN+)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 2 UMES (2 p.m., FloHoops)

CAA 1st Rd, 10 Charleston vs 7 William & Mary (2:30 p.m., TBD)

C-USA 1st Rd, 10 Louisiana Tech vs 7 Charlotte (2:30 p.m., ESPN+)

MAC Quarterfinal, Team TBD vs 4 Buffalo (2:30 p.m., ESPN+)

C-USA 1st Rd, 11 UTEP vs 6 Marshall (3 p.m., ESPN+)

Sun Belt 2nd Rd, Team TBD vs 6 Texas State (3 p.m., ESPN+)

WAC Quarterfinal, 8 Chicago State vs 1 New Mexico State (3 p.m., ESPN+)

WAC Quarterfinal, 5 Utah Valley vs 4 UMKC (5:30 p.m., ESPN+)

A-Sun Semifinal, 7 Kennesaw State at 1 Florida Gulf Coast (7 p.m., ESPN+)

A-Sun Semifinal, 5 North Florida at 3 Liberty (7 p.m., ESPN+)

Big Sky Semifinal, Teams TBD (7:30 p.m., TBD)

Big West Quarterfinal, Team TBD vs 3 UC Riverside (9 p.m., ESPN3)

WAC Quarterfinal, 7 Seattle vs 2 UT Rio Grande Valley (9 p.m., ESPN+)

Big Sky Semifinal, Teams TBD (10 p.m., TBD)

MWC Final, Teams TBD (10 p.m., CBSSN)

Big West Quarterfinal, Team TBD vs 4 CSUN (11:30 p.m., ESPN3)

WAC Quarterfinal, 6 Grand Canyon vs 3 CSU Bakersfield (11:30 p.m., ESPN+)

Thursday, March 14

Patriot Semifinal, Teams TBD (TBD, PLN)

Patriot Semifinal, Teams TBD (TBD, PLN)

CAA Quarterfinal, Team TBD vs 1 James Madison (12 p.m., TBD)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 1 Rice (12 p.m., Stadium)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 3 Bethune-Cookman (12 p.m., FloHoops)

Southland 1st Rd, 8 Central Arkansas vs 5 Sam Houston State (12 p.m., ESPN+)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 4 Western Kentucky (12:30 p.m., ESPN+)

Sun Belt Quarterfinal, Team TBD vs 4 Georgia State (12:30 p.m., ESPN+)

MEAC Quarterfinal, Team TBD vs 4 Norfolk State (2 p.m., FloHoops)

CAA Quarterfinal, 5 Delaware vs 4 Towson (2:30 p.m., TBD)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 2 UAB (2:30 p.m., Stadium)

Southland 1st Rd, 7 New Orleans vs 6 Texas A&M-Corpus Christi (2:30 p.m., ESPN+)

C-USA Quarterfinal, Team TBD vs 3 Middle Tennessee (3 p.m., ESPN+)

Sun Belt Quarterfinal, Team TBD vs 3 Troy (3 p.m., ESPN+)

MVC 1st Rd, 9 Valparaiso vs 8 Indiana State (5 p.m., ESPN+)

CAA Quarterfinal, Team TBD vs 2 Drexel (5:30 p.m., TBD)

Big South Quarterfinal, Team TBD at 1 Radford (6 p.m., ESPN3)

Big South Quarterfinal, Team TBD at 2 High Point (6 p.m., ESPN3)

NEC Semifinal, Teams TBD (7 p.m., ESPN3)

NEC Semifinal, Teams TBD (7 p.m., ESPN3)

CAA Quarterfinal, 6 Northeastern vs 3 UNC Wilmington (7:30 p.m., TBD)

Big South Quarterfinal, 5 Gardner-Webb vs 4 UNC Asheville (8 p.m., ESPN3)

Big South Quarterfinal, Team TBD vs 3 Hampton (8 p.m., ESPN3)

MVC 1st Rd, 10 Evansville vs 7 Loyola-Chicago (8 p.m., ESPN+)

Friday, March 15

MAC Semifinal, Teams TBD (11 a.m., ESPN+)

MEAC Semifinal, Teams TBD (12 p.m., FloHoops)

Southland Quarterfinal, Team TBD vs 4 Abilene Christian (12 p.m., ESPN+)

Sun Belt Semifinal, Team TBD vs 1 Arkansas Little Rock (12:30 p.m., ESPN+)

CAA Semifinal, Teams TBD (1 p.m., TBD)

MVC Quarterfinal, Team TBD vs 1 Drake (1 p.m., ESPN+)

MAC Semifinal, Teams TBD (1:30 p.m., ESPN+)

Big Sky Final, Teams TBD (2 p.m., TBD)

MEAC Semifinal, Teams TBD (2 p.m., FloHoops)

Southland Quarterfinal, Team TBD vs 3 Nicholls (2:30 p.m., ESPN+)

Big West Semifinal, Team TBD vs 1 UC Davis (3 p.m., ESPN3)

Sun Belt Semifinal, Team TBD vs 2 UT Arlington (3 p.m., ESPN+)

WAC Semifinal, Teams TBD (3 p.m., ESPN+)

MVC Quarterfinal, 5 Bradley vs 4 Illinois State (3:30 p.m., ESPN+)

CAA Semifinal, Teams TBD (4 p.m., TBD)

AmEast Final, Teams TBD (5 p.m., ESPNU)

Big West Semifinal, Team TBD vs 2 Hawaii (5:30 p.m., ESPN3)

WAC Semifinal, Teams TBD (5:30 p.m., ESPN+)

Big South Semifinal, Teams TBD (6 p.m., ESPN+)

C-USA Semifinal, Teams TBD (6:30 p.m., Stadium)

MVC Quarterfinal, Team TBD vs 2 Missouri State (7 p.m., ESPN+)

Big South Semifinal, Teams TBD (8 p.m., ESPN+)

MVC Quarterfinal, 6 Southern Illinois vs 3 Northern Iowa (9:30 p.m., ESPN+)

C-USA Semifinal, Teams TBD (10 p.m., Stadium)

Saturday, March 16

MAC Final, Teams TBD (11 a.m., CBSSN)

Sun Belt Final, Teams TBD (12 p.m., ESPN3)

CAA Final, Teams TBD (1 p.m., TBD)

Southland Semifinal, Team TBD vs 1 Lamar (2 p.m., ESPN+)

MVC Semifinal, Teams TBD (2:30 p.m., ESPN+)

MEAC Final, Teams TBD (4 p.m., ESPN3)

Southland Semifinal, Team TBD vs 2 Stephen F. Austin (4:30 p.m., ESPN+)

MVC Semifinal, Teams TBD (5 p.m., ESPN+)

WAC Final, Teams TBD (5 p.m., ESPN3)

C-USA Final, Teams TBD (5:30 p.m., CBSSN)

Ivy Semifinal, 4 Cornell vs 1 Penn (6 p.m., ESPN3)

Big West Final, Teams TBD (6:30 p.m., ESPN3)

Ivy Semifinal, 3 Harvard vs 2 Princeton (8:30 p.m., ESPN3)

Sunday, March 17

Patriot Final, Teams TBD (12 p.m., CBSSN)

Big South Final, Teams TBD (2 p.m., ESPN+)

NEC Final, Teams TBD (2 p.m., ESPNU)

Southland Final, Teams TBD (2 p.m., CBSSN)

A-Sun Final, Teams TBD (3 p.m., ESPN+)

MVC Final, Teams TBD (3 p.m., ESPN+)

Ivy Final, Teams TBD (4 p.m., ESPNU)

G-LEAGUE

Monday, March 11

Westchester at Delaware (7 p.m., Facebook Live)

Fort Wayne at Raptors 905 (7:30 p.m., Facebook Live)

Sioux Falls at Memphis (8 p.m., Facebook Live)

South Bay at Wisconsin (8 p.m., Facebook Live)

Tuesday, March 12

Stockton at Canton (7 p.m., ESPN+)

Erie at Capital City (7 p.m., ESPN+)

Salt Lake City at Rio Grande Valley (8 p.m., ESPN+)

Oklahoma City at Texas (8 p.m., ESPN+)

Agua Caliente at Northern Arizona (9:30 p.m., ESPN+)

Wednesday, March 13

South Bay at Grand Rapids (7 p.m., ESPN+)

Erie at Long Island (7 p.m., ESPN+)

Austin at Iowa (8 p.m., ESPN+)

Maine at Windy City (8 p.m., ESPN+)

Delaware at Wisconsin (8 p.m., ESPN+)

Greensboro at Santa Cruz (10 p.m., ESPN+)

Thursday, March 14

Canton at Raptors 905 (12 p.m., ESPN+)

Fort Wayne at Capital City (7 p.m., ESPN+)

Friday, March 15

Stockton at Grand Rapids (7 p.m., Facebook Live)

Long Island at Maine (7 p.m., Facebook Live)

Memphis at Oklahoma City (8 p.m., Facebook Live)

Salt Lake City at Sioux Falls (8 p.m., Facebook Live)

Delaware at Windy City (8 p.m., Facebook Live)

Lakeland at Wisconsin (8 p.m., Facebook Live)

Agua Caliente at Texas (8:30 p.m., Facebook Live)

Greensboro at Northern Arizona (10 p.m., Facebook Live)

Austin at Santa Cruz (10 p.m., Facebook Live)

Saturday, March 16

Fort Wayne at Capital City (1 p.m., Facebook Live)

Erie at Canton (7 p.m., Twitch)

Raptors 905 at Delaware (7 p.m., Facebook Live)

Westchester at Long Island (7 p.m., Facebook Live)

Wisconsin at Iowa (8 p.m., Facebook Live)

Austin at South Bay (8 p.m., Facebook Live)

Agua Caliente at Texas (8:30 p.m., Facebook Live)

Rio Grande Valley at Northern Arizona (10 p.m., Facebook Live)

Sunday, March 17

Lakeland at Maine (1 p.m., NBATV)

Salt Lake City at Oklahoma City (3 p.m., Facebook Live)

Greensboro at Stockton (4 p.m., Facebook Live)

Memphis at Sioux Falls (6 p.m., Facebook Live)

COLLEGE BASKETBALL (NON-DIVISION I)

Monday, March 11

Men’s D-III – Wesley vs Princeton (12 p.m., ESPN+)

Tuesday, March 12

Men’s NAIA D-II National Championship (7 p.m., ESPN3)

Women’s NAIA D-II National Championship (8 p.m., ESPN3)

Men’s NAIA D-I – Heart of America Tournament Final (8 p.m., ESPN3)

Friday, March 15

Women’s D-III – National Semifinal, Teams TBD (5 p.m., NCAA.com)

Men’s D-III – National Semifinal, Teams TBD (6 p.m., NCAA.com)

Women’s D-III – National Semifinal, Teams TBD (7:30 p.m., NCAA.com)

Men’s D-III – National Semifinal, Teams TBD (8:30 p.m., NCAA.com)

Saturday, March 16

Men’s D-III National Championship (7 p.m., CBSSN)

Women’s D-III National Championship (7:30 p.m., NCAA.com)

INTERNATIONAL

Saturday, March 16

FIBA World Cup 2019 Draw Show (7 a.m., ESPN+)

Justin Meyer

Justin Meyer

I was born and raised in Columbus, Ohio, and have loved basketball for as long as I can remember. Unfortunately, I have always been too short and Jewish to play at a high level, so I instead settled for watching and reporting from the sideline. I graduated with a journalism degree from the University of Maryland in 2017, co-founding The Left Bench and spending time at The Columbus Dispatch, USA Today and San Antonio Express-News.

Leave a Comment

TOP