All the NBA, DI Men’s and Women’s tourneys, and other various games, every week, that you can watch online or on TV. We put it all in one place, every Monday, to make your life a little easier.
NBN’S TOP PICKS
Here are the games we’re most excited for this week:
MCBB & WBB – EVERY LAST TOURNEY GAME
This is the best time of the year for college basketball, men’s and women’s. You can’t go wrong any single one of these conference tournaments. It’s impossible to choose only a handful of games to focus on. Watch them, watch them all. Enjoy the precursor to the sporting world’s cream of the crop competition.
Here’s some help from Justin on what to keep eyes for the men’s tourney, women’s previews will drop after Monday’s selection show.
Streams can be found at the following links:
- fuboTV
- ESPN+
- WatchESPN (all ESPN networks, including SEC Network and ACC Network)
- Fox Sports Go (includes Big Ten Network)
- CBS All Access
- NBATV
- TNT
- NCAA March Madness
SCHEDULE
All times in Eastern Standard Time.
NBA
Monday, March 17
Golden State at San Antonio (8 p.m., ESPN)
Indiana at Portland (10:30 p.m., ESPN)
Tuesday, March 18
LA Lakers at Milwaukee (8 p.m., NBATV)
Indiana at LA Clippers (10:30 p.m., NBATV)
Wednesday, March 19
Boston at Philadelphia (7 p.m., ESPN)
Toronto at Oklahoma City (9:30 p.m., ESPN)
Thursday, March 20
Denver at Washington (7 p.m., NBATV)
Friday, March 21
Oklahoma City at Toronto (7:30 p.m., NBATV)
San Antonio at Houston (8:00 p.m., NBATV)
Saturday, March 22
Philadelphia at Atlanta (7:30 p.m., NBATV)
Detroit at Portland (10:00 p.m., NBATV)
Sunday, March 23
San Antonio at Boston (7:30 p.m., NBATV)
MEN’S COLLEGE BASKETBALL (Tourney Only)
Tuesday, March 19
16 Prairie View A&M vs. 16 Fairleigh Dickinson (6:40 p.m., truTV)
11 Temple vs. 11 Belmont (After previous game, truTV)
Wednesday, March 20
16 NC Central vs. 16 North Dakota State (6:40 p.m., truTV)
11 St. John’s vs. Arizona State (After previous game p.m., truTV)
Thursday, March 21
10 Minnesota vs. 7 Louisville (12:15 p.m., CBS)
14 Yale vs. 3 LSU (12:40 p.m., truTV)
12 New Mexico State vs. 5 Auburn (1:30 p.m., TNT)
13 Vermont vs. 4 Florida State (2:00 p.m., TBS)
15 Bradley vs. 2 Michigan State (After Minn/Lou, CBS)
11 Temple/Belmont vs. 6 Maryland (After Yale/LSU, truTV)
13 Northwestern vs. 4 Kansas (After NMST/Aub, TNT)
12 Murray State vs. 5 Marquette (After Ver/FST, ESPNU)
10 Florida vs. 7 Nevada (6:50 p.m., TNT)
15 Abilene Christian vs. 2 Kentucky (7:10 p.m., CBS)
11 St. Mary’s vs. 6 Villanova (7:20 p.m., TBS)
16 Prairie View/Fairleigh vs. 1 Gonzaga (7:27 p.m., truTV)
15 Montana vs. 2 Michigan (After FLA/NEV, TNT)
10 Seton Hall vs. 7 Wofford (After ACU/UK, CBS)
14 Old Dominion vs. 3 Purdue (After STM/NOVA, TBS)
9 Baylor vs. 8 Syracuse (After PV/FDU/ZAG, truTV)
Friday, March 22
10 Iowa vs. 7 Cincinnati (12:15 p.m., CBS)
9 Oklahoma vs. 8 Ole Miss (12:40 p.m., truTV)
14 Northern Kentucky vs. 3 Texas Tech (1:30 p.m., TNT)
13 UC Irvine vs. 4 Kansas State (2:00 p.m., TBS)
15 Colgate vs. 2 Tennessee (After Iowa/Cin, CBS)
16 Gardner-Webb vs. 1 Virginia (After OK/Ole, truTV)
11 St. John’s/Arizona State vs. 6 Buffalo (After NKU/TTU, TNT)
12 Oregon vs. 5 Wisconsin (After UCI/KSU, TBS)
9 Washington vs. 8 Utah State (6:50 p.m., TNT)
16 NC Central / North Dakota State vs. 1 Duke (7:10 p.m., CBS)
14 Georgia State vs. Houston (7:20 p.m., TBS)
12 Liberty vs. 5 Mississippi (7:27 p.m., truTV)
16 Iona vs. 1 North Carolina (After UW/USU, TNT)
9 UCF vs. 8 VCU (After NCC/NDSU/Duke, CBS)
11 Ohio State vs. 6 Iowa State (After GSU/HOU, TBS)
13 Saint Louis vs. 4 Virginia Tech (After LIB/MIS, truTV)
Saturday, March 23
Second round: Hartford, Salt Lake City, Des Moines, Jacksonville TBD
Sunday, March 24
Second round: Tulsa, Columbus, Columbia, San Jose TBD
WOMEN’S COLLEGE BASKETBALL (DIVISION I)
Monday, March 18
Selection Show Live (7 p.m., ESPN)
*The rest of the week will be added as the tournament bracket is released.
Friday, March 22
1 Louisville vs. 16 Robert Morris (12 p.m., ESPN2)
4 South Carolina vs. 13 Belmont (1:45 p.m., ESPN3)
2 Iowa vs. 15 Mercer (2 p.m., ESPN 2)
5 Marquette vs. 12 Rice (2 p.m., ESPN2)
8 Michigan vs. 9 Kansas State (After LOU/RMU, ESPN2)
5 Florida State vs. 12 Bucknell (After USC/BEL, ESPN3)
7 Missouri vs. 10 Drake (4:30 p.m., ESPN2)
7 Rutgers vs. 10 Buffalo (4:30 p.m., ESPN2)
4 Texas A&M vs. 13 Wright State (4:30 p.m., ESPN2)
2 UConn vs. 15 Towson (After RUT/BUF, ESPN2)
8 South Dakota vs. 9 Clemson (7 p.m., ESPN2)
5 Arizona State vs. (12) UCF (7 p.m., ESPN3)
7 Texas vs. 10 Indiana (7 p.m., ESPN2)
1 Mississippi State vs. 16 Southern (After SD/CLEM, ESPN2)
4 Miami (FL) vs. 13 FGCU after ASU/UCF, ESPN3)
2 Oregon vs. 15 Portland State (9:30 p.m., ESPN2)
Saturday, March 23
6 Kentucky vs. 11 Princeton (11 a.m., ESPN 2)
6 South Dakota State vs. 11 Quinnipiac (11 a.m., ESPN 2)
1 Notre Dame vs. 16 Bethune-Cookman (11 a.m., ESPN 3)
3 Maryland vs. 14 Radford (11 a.m., ESPN 2)
3 NC State vs. 14 Maine (1:30 p.m., ESPN 2)
3 Syracuse vs. 14 Fordham (1:30 p.m., ESPN 2)
8 Central Michigan vs. 9 Michigan State (1:30 p.m., ESPN3)
6 UCLA vs. 11 Tennessee (1:30 p.m., ESPN 2)
8 California vs. 9 North Carolina (3:30 p.m., ESPN 2)
6 DePaul vs. 11 Missouri State (3:30 p.m., ESPN 2)
7 BYU vs. 10 Auburn (3:30 p.m., ESPN 2)
5 Gonzaga vs. 12 Little Rock (3:30 p.m., ESPN 2)
1 Baylor vs. 16 Abilene Christian (6:00 p.m., ESPN2)
3 Iowa State vs. 14 New Mexico State (6:00 p.m., ESPN2)
2 Stanford vs. 15 UC Davis (6:00 p.m., ESPN2)
4 Oregon State vs. 13 Boise State (6:00 p.m., ESPN3)
Sunday, March 24
Games TBD
G-LEAGUE
Monday, March 18
Wisconsin at Grand Rapids (PPD, Facebook Live)
Canton at Delaware (7:00 p.m., Facebook Live)
Santa Cruz at South Bay (10 p.m., Facebook Live)
Tuesday, March 19
Wisconsin at Fort Wayne (7 p.m., ESPN+)
Windy City at Lakeland (7 p.m., ESPN+)
Sioux Falls at Oklahoma City (8 p.m., ESPN+)
Texas at Austin (8:30 p.m., ESPN+)
Memphis at Salt Lake City (9:00 p.m., ESPN+)
Iowa at Northern Arizona (9:30 p.m., ESPN+)
Greensboro at Agua Caliente (10:00 p.m., ESPN+)
Wednesday, March 20
Maine at Erie (7 p.m., ESPN+)
Delaware at Grand Rapids (7 p.m., ESPN+)
Capital City at Santa Cruz (10 p.m., ESPN+)
Thursday, March 21
Maine at West Chester (7 p.m., ESPN+)
Fort Wayne at Greensboro (7 p.m., ESPN+)
Sioux Falls at Austin (8:30 p.m., ESPN+)
Stockton at South Bay (10 p.m., ESPN+)
Friday, March 22
Canton at Grand Rapids (7 p.m., Facebook Live)
Long Island at Delaware (7 p.m., Facebook Live)
Windy City at Erie (7 p.m., Facebook Live)
Raptors 905 at Lakeland (7 p.m., Facebook Live)
Oklahoma City at Memphis (8 p.m., Facebook Live)
Iowa at Salt Lake City (9 p.m., Facebook Live)
Agua Caliente at Santa Cruz (10 p.m., Facebook Live)
Saturday, March 23
Maine at Delaware (7 p.m., Facebook Live)
West Chester at Erie (7 p.m., Facebook Live)
Grand Rapids at Fort Wayne (7 p.m., Facebook Live)
Texas at Greensboro (7 p.m., Facebook Live)
Raptors 905 at Lakeland (7 p.m., Facebook Live)
Wisconsin at Long Island (7 p.m., Facebook Live)
Austin at Oklahoma City (8 p.m., Facebook Live)
Sioux Falls at Rio Grande Valley (8 p.m., Facebook Live)
Canton at Windy City (8 p.m., Facebook Live)
South Bay at Northern Arizona (10 p.m., Facebook Live)
Agua Caliente at Santa Cruz (10 p.m., Twitch)
Capital City at Stockton (10 p.m., Facebook Live)
COLLEGE BASKETBALL (DI Tourneys & NON-DIVISION I)
Tuesday, March 19
NAIA DI Women’s Basketball Tournament Championship (9 p.m., ESPN3)
NIT 8 Campbell vs. 1 UNC Greensboro (7 p.m., ESPN3)
NIT 7 Wright State vs. 2 Clemson (7 p.m., ESPNU)
NIT 7 Hofstra vs. 2 NC State (7 p.m., ESPN2)
NIT 8 St. Francis (PA) vs. 1 Indiana (7 p.m., ESPN)
NIT 5 Lipscomb vs. 4 Davidson (7 p.m., ESPN 3)
NIT 6 San Diego vs. 3 Memphis (8 p.m., ESPN3)
NIT 5 Arkansas vs. 4 Providence (9 p.m., ESPN2)
NIT 7 Loyola Chicago vs. 2 Creighton (9 p.m., ESPNU)
NIT 7 South Dakota State vs. 2 Texas (9 p.m., ESPN)
NIT 5 Dayton vs. 4 Colorado (11 p.m., ESPN2)
Wednesday, March 20
NIT 6 Harvard vs. 3 Georgetown (7 p.m., ESPN2)
NIT 8 Norfolk State vs. 1 Alabama (7 p.m., ESPNU)
NIT 6 Wichita State vs. 3 Furman (7 p.m., ESPN3)
NIT 6 Toledo vs. 3 Xavier (7 p.m., ESPN3)
NIT 8 Sam Houston State vs. 1 TCU (9 p.m., ESPNU)
NIT 5 Butler vs. 4 Nebraska (9 p.m., ESPN2)
Thursday, March 21
*Rest of NIT schedule TBD
UAB vs. Brown(College Basketball Invitational) (7 p.m., ESPN+)
Saturday, March 23
Howard vs. Coastal Carolina (College Basketball Invitational) (7 p.m., EPSN+)